Peik Johansson
Viestintä ja kehitys -säätiö Vikesin uusin kehitysyhteistyöhanke käynnistyy tänä keväänä Nigeriassa.
Vikes on saanut ulkoministeriöltä tukea kolmivuotiseen hankkeeseen ympäristöjournalismin kurssien järjestämiseksi nigerialaisille valtamedian journalisteille ja öljyntuotantoalueiden paikallistoimittajille.
Kyseessä on varsinainen pioneerihanke, sillä Nigeriassa ei aiemmin ole järjestetty ympäristöjournalismin koulutusta. Vikesin yhteistyökumppanina on ympäristöjärjestö Environmental Rights Action (ERA), joka paikan päällä koordinoi hanketta yhdessä nigerialaisten journalisti- ja sananvapausjärjestöjen kanssa.
Uuden hankkeen yksityiskohdista sovittiin tammikuun lopulla Helsingissä, kun ERA:n toiminnanjohtaja Nnimmo Bassey vieraili Suomessa.
Ympäristöjournalismin kurssien kouluttajina on nigerialaisia ympäristökysymysten ja ympäristölainsäädännön asiantuntijoita, öljyalueiden asukasryhmien edustajia sekä suomalaisia ympäristötoimittajia.
Vikes on Journalistiliiton ja 25 muun viestintä-alan yhteisön perustama kehitysyhteistyösäätiö, jonka pyrkimyksenä on edistää sananvapautta ja median moniarvoisuutta. Tänä vuonna Vikes tukee ja toteuttaa viestintäalan hankkeita yhdeksässä maassa Aasiassa, Afrikassa ja Latinalaisessa Amerikassa.
Kategoria/t: Nigeria